Drukuj

Porady dla początkujących

Rozpoczynając użytkowanie maszyny waterjet zachęcamy Państwa do zapoznania się z kilkoma praktycznymi uwagami dotyczącymi prawidłowego obchodzenia się z Garnetem. Pozwoli to Państwu na uniknięcie kłopotów z zatykaniem tuby miksującej jak również z zatykaniem przewodów doprowadzających.

Przechowywanie Garnetu

Garnet jest materiałem higroskopijnym, zatem łatwo chłonie wilgoć jeżeli ma do tego warunki. Należy go zatem chronić przed kontaktem z wodą i wilgocią. Należy go przechowywać w pewnym oddaleniu od maszyny, najlepiej w miejscu przewiewnym, a zimą ogrzewanym. Należy bezwzględnie chronić big bagi z Garnetem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg, czy mróz.

Otwieranie worków jutowych

Przed zasypaniem Garnetu do zbiornika ciśnieniowego trzeba otworzyć małe 25 kilogramowe worki jutowe. W tym celu należy odciąć nadmiar nitki zwisającej po obu stronach i pociągnąć za sznurek z odpowiedniej strony, a cały szew zostanie zwolniony. Na początku należy poświęcić chwilę czasu, aby zorientować się z której strony i za jaki sznurek pociągnąć. Jednak ten czas się opłaci bo otwieranie worków będzie wówczas bardzo szybkie i przyjemne. Otwarcie worka jutowego nożem lub jego rozprucie spowoduje, że powstaną luźne części worka, które jeżeli dostaną się do Garnetu mogą spowodować zatkanie tuby. Po takim otwarciu należy najlepiej wyjąć z worka jutowego Garnet w worku foliowym i dopiero wtedy zasypać go do zbiornika. Ewentualnie można zwinąć w rulon uciętą część tak, aby uniemożliwić dostanie się do Garnetu jakichkolwiek luźnych elementów. Jest to najczęściej popełniany błąd początkujących operatorów, dlatego warto na to zwrócić uwagę.

Wsypywanie Garnetu

Zasypując Garnet należy zwrócić szczególną uwagę na czystość rąk i rękawów. Częstym błędem popełnianym przez operatorów jest też stawianie małego worka (25 kilogramów) na zabrudzonej posadzce w celu jego otwarcia tuż przed jego zasypaniem.  Następnie operator mocno potrząsa workiem wysypując Garnet, a zabrudzenia przyklejone do dna worka spadają do zbiornika zasypowego. Średnica tuby miksującej z której wydostaje się Garnet z wodą jest bardzo mała (0,5; 0,76 lub 1,05 mm), zatem najmniejsze drobne cząstki, które dostaną się przypadkowo w czasie zasypywania do zbiornika mogą stanowić przyczynę jej zatkania. Po zasypaniu upewniamy się czy w leju zasypowym zbiornika nie został Garnet. Każda ilość Garnetu, który znajdzie się powyżej grzybka, który zamyka zbiornik ciśnieniowy jest narażona na zawilgocenie, co w efekcie może doprowadzić do zatkania przewodów doprowadzających Garnet. 

Dostosowanie parametrów maszyny Waterjet

Oferowany przez nas Garnet nie ma zanieczyszczeń, co powoduje że jest bardziej sypki niż inne produkty i w jednostce czasu (przy zachowaniu tych samych parametrów pracy maszyny) będzie sypało się go więcej. Garnety dostępne na świecie mają sypkość w granicach 320 do 470 gr/min. Dostępny w naszej firmie Garnet ENDURE PLUS sypie się z prędkością ok. 450 gr/min. Jednak aby wykorzystać jego przewagę sypkości (a co za tym idzie skuteczności) należy odpowiednio ustawić maszynę, aby uwzględniła ten fakt. 

 W zależności od producenta może to być:

  • zważenie ilości wysypującego się Garnetu w ciągu minuty i podanie tej informacji maszynie
  • odpowiednie wyregulowanie ilości sypanego garnetu - o ile maszyna ma regulację ilości podawanego Garnetu
  • zwiększenie prędkości cięcia przy każdej jakości
  • w maszynach OMAX, Maxiem zmiana współczynnika Garnetu " z 0,99  na 1,00 - dzięki temu maszyna przy każdej jakości będzie cięła z większą prędkością
  • inne zbliżone konfiguracje lub kompilacja kilku powyższych